Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach - Centralny System Uwierzytelniania
Strona główna

Identyfikacja wizualna - pracownia dyplomowa

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: pg-1s-st-d-iw-7s
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Identyfikacja wizualna - pracownia dyplomowa
Jednostka: Wydział Projektowy
Grupy:
Punkty ECTS i inne: 19.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: (brak danych)
Pełny opis:

Głównym celem przedmiotu jest rozwijanie umiejętności budowy i rozwijania złożonych systemów identyfikacji wizualnej. Zagadnienia podejmowane w trakcie pracy obejmują:

● umiejętność prowadzenia procesu projektowego wokół samodzielnie wybranego problemu (podstawa realizacji pracy dyplomowej)

● samodzielną pracę nad projektem oraz współpracę ze specjalistami z różnych dziedzin

● poszukiwanie informacji i ich krytyczną analizę

● rozwiązywanie problemów projektowych metodą analizy i doświadczeń

● dobór środków odpowiednich do budowy spójnego i tożsamego wizualnie systemu identyfikacji wizualnej

Rezultat zadania realizowanego podczas zajęć to kompleksowy system identyfikacji wizualnej zawierający znak graficzny, klucz wizualny, zestaw druków, dokumentów i innych projektów w zależności od ustalonego zakresu projektowanego systemu oraz publikacje umożliwiające

zrozumienie i skuteczne wdrożenie systemu, takiej jak stylebook i brandbook.

Literatura:

Literatura obowiązkowa:

1. Frutiger Adrian, Człowiek i jego znaki, Do, 2003

2. Rychter Krzysztof J., Chmielewski Zbigniew, Tworzydło Dariusz, Tożsamość wizualna. Znak, system, wizerunek, Newsline, 2012

3. Wheeler A., Kreowanie marki. PWN 2010

Literatura uzupełniająca:

1. Bergström B., Komunikacja wizualna, PWN, 2009

2. Hyland Angus, Bateman Steven, Symbol, Laurence King, 2015

3. Catharine Slade-Brooking, Creating a Brand Identity: A Guide for Designers, Laurence King, 2016

4. Nikodemska-Wołowik A., Górski T., Wołowik M., Nie tylko logotyp. Wyróżnienie i przynależność w biznesie, Branta, 2004

5. Olins W., Corporate Identity, Thames and Hudson, 1994

6. Healey M., Czym jest branding, ABE, 2008

7. Evamy M., Logo, PWN 2008

8. Adams S., Morioka N., Logo design workbook, Rockport Publishers, 2004

9. Lavin M., Clean New World. Culture, Politics, and Graphic Design, Mit Press, 2002

10. Schmit B., Simonson A., Estetyka w marketingu, Wyd. Prof. Szkoły Biznesu, 1999

11. Adamus-Matuszyńska A., Dzik P., Zarządzanie identyfikacją wizualną miejsc w przestrzeni publicznej, Studia Ekonomiczne, tom 251, Wyd. UE w Katowicach, 2015

12. Bringhurst R., Elementarz stylu w typografii, d2d, 2008

Efekty uczenia się:

W zakresie wiedzy:

W 01 (P6S_WG) Zna i rozumie metodyczne postępowanie wykorzystywane w procesie projektowym, twórczym oraz jego etapy i wie jak je efektywnie wykorzystać w realizacji własnych projektów. Przedmiotowe: Zna i rozumie metodyczne postępowanie wykorzystywane w procesie projektowania identyfikacji wizualnej oraz jego etapy i wie jak je efektywnie wykorzystać w realizacji własnych projektów.

W 04 (P6S_WG) Zna główne trendy rozwojowe oraz posiada wiedzę szczegółową właściwą dla projektowania graficznego i multimediów w tym dot.

środków ekspresji i umiejętności warsztatowych. Przedmiotowe: Zna główne trendy rozwojowe oraz posiada wiedzę szczegółową właściwą dla projektowania systemów identyfikacji wizualnej, w tym dot. środków ekspresji i umiejętności warsztatowych.

W 05 (P6S_WG) Zna i rozumie zależności pomiędzy kontekstem historycznym, kulturowym, społeczno-ekonomicznym a rozwojem dziedziny sztuk projektowych wraz z etycznymi uwarunkowaniami. Przedmiotowe: Zna i rozumie zależności pomiędzy kontekstem historycznym, kulturowym, społeczno-ekonomicznym a rozwojem projektowania projektowania identyfikacji wraz z etycznymi uwarunkowaniami.

W zakresie umiejętności:

U 01 (P6S_UW) Potrafi umiejętnie dobierać źródła wiedzy i informacji z nich pochodzących oraz dokonywać analizy i syntezy tych informacji właściwej dla kontekstu zastosowania. Przedmiotowe: Potrafi umiejętnie dobierać źródła wiedzy i informacji z nich pochodzących oraz dokonywać analizy i syntezy tych informacji właściwej dla kontekstu zastosowania w identyfikacji wizualnej.

U 02 (P6S_UW) Potrafi samodzielnie opracować założenia projektowe i świadomie realizować je w procesie projektowym w zakresie projektowania graficznego i multimediów. Przedmiotowe: Potrafi samodzielnie opracować założenia projektowe i świadomie realizować je w procesie projektowym

w zakresie projektowania identyfikacji wizualnej.

U 03 (P6S_UW) Potrafi łączyć intuicyjne i metodyczne podejście do pracy twórczej i projektowej. Przedmuiotowe: Przy tworzeniu systemu identyfikacji wizualnej potrafi łączyć intuicyjne i metodyczne podejście do pracy twórczej i projektowej.

U 04 (P6S_UW) Potrafi opracować projekt wraz z jego umieszczeniem w kontekście rynkowym. Przedmiotowe: Potrafi opracować projekt identyfikacji wizualnej wraz z jego umieszczeniem w kontekście rynkowym.

U 05 (P6S_UW) Potrafi świadomie posługiwać się podstawowymi narzędziami warsztatu projektanta adekwatnymi technologiami i

technikami oraz stosować efektywne techniki ćwiczenia tych umiejętności, umożliwiające ciągły ich rozwój. Przedmiotowe: Podczas tworzenia identyfikacji wizualnej potrafi świadomie posługiwać się podstawowymi narzędziami warsztatu projektanta, adekwatnymi technologiami i technikami oraz stosować efektywne techniki ćwiczenia tych umiejętności, umożliwiające ciągły ich rozwój.

U 06 (P6S_UW) Potrafi opracować podstawową dokumentację projektową obejmującą część prezentacyjną oraz dokumentację koncepcji.

Przedmiotowe: Potrafi opracować w fazie realizacji projektu identyfikacji wizualnej podstawową dokumentację projektową obejmującą część prezentacyjną oraz dokumentację koncepcji, a w fazie finalnej potrafi opracować dokumentację niezbędną do właściwego wdrożenia systemu.

U 07 (P6S_UW) Cechuje go niezależne podejście do projektowania, kreatywność, potrafi realizować prace projektowe o wysokim stopniu oryginalności w odpowiedzi na potrzeby odbiorcy. Przedmiotowe: Cechuje go niezależne podejście do projektowania, kreatywność, potrafi

realizować projekty identyfikacji wizualnej o wysokim stopniu oryginalności w odpowiedzi na potrzeby odbiorcy.

U 08 (P6S_UK) Potrafi opracowywać oraz w komunikatywny sposób publicznie prezentować opracowane rozwiązania projektowe przy zastosowaniu specjalistycznej terminologii oraz wykorzystaniu adekwatnych technik informacyjno-komunikacyjnych. Przedmiotowe: Potrafi opracowywać oraz w komunikatywny sposób publicznie prezentować opracowane rozwiązania projektów identyfikacji wizualnej przy zastosowaniu specjalistycznej terminologii oraz wykorzystaniu adekwatnych technik informacyjno-komunikacyjnych.

U 09 (P6S_UK) Potrafi przygotowywać prace pisemne z wykorzystaniem ujęć teoretycznych i różnych źródeł. Przedmuiotowe: Potrafi przygotowywać prace pisemne dotyczące projektowania identyfikacji wizualnej z wykorzystaniem ujęć teoretycznych i różnych źródeł.

W zakresie kompetencji społecznych:

KS 01 (P6S_KR) Jest gotów do samodzielnego podejmowania decyzji projektowych, rozwijania idei i właściwej argumentacji założeń. Przedmiotowe: Jest gotów do samodzielnego podejmowania decyzji projektowych podczas realizacji projektu identyfikacji oraz rozwijania idei i właściwej argumentacji założeń.

KS 02 (P6S_KR) Jest gotów do przeprowadzania konstruktywnej krytyki, przyjmowania krytyki dotyczącej posiadanej wiedzy i umiejętności. Przedmiotowe: Jest gotów do przeprowadzania konstruktywnej krytyki, przyjmowania krytyki dotyczącej posiadanej wiedzy i umiejętności.

KS 03 (P6S_KR) Jest gotów do odkrywania nowych zjawisk, wykazując się umiejętnością zbierania, analizowania i interpretowania wiedzy

i doświadczeń. Przedmiotowe: Podczas realizacji projektów identyfikacji wizualnej jest gotów do odkrywania nowych zjawisk, wykazując się umiejętnością zbierania, analizowania i interpretowania wiedzy i doświadczeń.

KS 04 (P6S_KR) Jest gotów do opracowywania wyceny projektu i harmonogramu prac. Przedmiotowe: Jest gotów do opracowywania wyceny

projektu identyfikacji wizualnej oraz harmonogramu prac.

KS 05 (P6S_KR) Jest gotów do pracy w zespole projektowym także o charakterze interdyscyplinarnym (ma świadomość roli swojej oraz

pozostałych członków zespołu). Przedmiotowe: Podczas realizacji projektu identyfikacji wizualnej jest gotów do pracy w zespole

projektowym także o charakterze interdyscyplinarnym (ma świadomość roli swojej oraz pozostałych członków zespołu).

KS 06 (P6S_KO, P6S_KR) Jest gotów do kształtowania umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej, rozumie ich rolę w procesie

twórczym i rozwiązywaniu problemów, w szczególności wartość przyjmowania różnych punktów widzenia dla analizowanych kontekstów.

Przedmiotowe: Potrafi kształtować umiejętności z zakresu komunikacji interpersonalnej, rozumie ich rolę w procesie twórczym i rozwiązywaniu problemów przy realizacji złożonych i rozbudowanych projektów identyfikacji wizualnej. Potrafi przyjmować różne punkty widzenia dla analizowanych kontekstów.

KS 07 (P6S_KO) Jest gotów do realizowania projektów, wynikających ze świadomości społecznych, naukowych oraz etycznych aspektów związanych z własną pracą i dziedziną projektowania oraz inicjowania działań w społeczeństwie związanych z etyką zawodu.

Przedmiotowe: Rozumie naukowe, społeczne i etyczne aspekty związane w własną pracą i projektowaniem identyfikacji wizualnej oraz wykorzystuję tą wiedzę podczas realizacji zadań. Jest przygotowany do inicjowania działań społecznych związanych z etyką zawodową.

KS 08 (P6S_KK) Jest gotów samodzielnie planować i realizować własne uczenie się przez całe życie w odniesieniu do dynamicznie rozwijającego się otoczenia. Przedmiotowe: Potrafi samodzielnie planować i realizować proces samodoskonalenia zawodowego oraz aktualizować swoją wiedzę dotyczącą projektowani identyfikacji wizualnej w kontekście dynamicznych zmian otoczenia.

Metody i kryteria oceniania:

• ocena poziomu projektowego i technicznego wykonania prac

• ocena stopnia zaangażowania w realizację programu

• ocena poziomu publicznej prezentacji

• rzetelność wykonywania zadań

• frekwencja

• umiejętność uzasadniania wykorzystywanych środków i adekwatność doboru środków wyrazu

• aktywność na konwersatoriach i dyskusjach dydaktycznych

• adekwatność do tematyki zadań

• umiejętność praktycznego zastosowania zdobytej wiedzy w zadaniach projektowych

• oryginalność i innowacyjność realizacji zadań

Zajęcia w cyklu "2023-2024 Semestr zimowy" (zakończony)

Okres: 2023-10-01 - 2024-01-26
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 120 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Paweł Krzywda, Marek Markiewicz
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie z oceną
Ćwiczenia - Zaliczenie z oceną

Zajęcia w cyklu "2024-2025 Semestr zimowy" (zakończony)

Okres: 2024-10-01 - 2025-02-02
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Ćwiczenia, 120 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: (brak danych)
Prowadzący grup: Magdalena Kilarska, Paweł Krzywda
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie z oceną
Ćwiczenia - Zaliczenie z oceną
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.
ul. Raciborska 37, 40-074 Katowice tel: +48 32 7587 600 https://asp.katowice.pl kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-4 (2025-01-17)